fbpx

Cesta na vrchol

Seznamte se s Ondrou Procházkou. Narodil se s vývojovou vadou a v 6 letech musel podstoupit amputaci nohy. Věc, která už mnoho lidí zlomila a vzala jim chuť k životu. Ne však Ondrovi. Nestojí o litování ani soucitné pohledy. Vede naprosto běžný život a chce dokázat lidem s podobným problémem, že boj a vytrvalost nakonec přinesou své ovoce. Protože jak sám říká: „Sky is the limit“. 

Jeho rodiče byli hned po porodu vystaveni nesmírně těžkému rozhodnutí, jestli dát Ondru do ústavní péče nebo se o něj starat doma. Semkli se a i když to stálo roky péče, odříkání a nervů, tak se nevzdali. Nikdo z nich. Hlavně proto je mu dnes umožněno žít normální život. Ondra se už od dětství učil chodit s protézou. Ze začátku chodil s dřevěnými náhradami, proto se často stávalo, že se během chůze zlomily a on byl naprosto odkázán na pomoc cizích lidí, kteří ho museli dostat domů. Po několika letech mu doktoři odoperovali ještě další část lýtka a umožnili mu přidat mechanizmy, které usnadňují chůzi. Během života se však měnily nejen jeho protézy, ale zároveň i přístup k životu. Od 6 do 17 let chodil Ondra pouze v dlouhých kalhotech, na samotné náhradě měl pěnový kryt. To až do dne, kdy se rozhodl žít jinak. Nestydět se za něco, za co přece nemůže. K téhle myšlence mu také pomohl jistý herec, který podstoupil amputaci a kterého viděl v klipu skupiny Rudimental. Jezdil v něm na kole, běhal a užíval si život. Rozhodl se ho přes internet zeptat na otázky, které ho trápily nejvíce – jak má překonat momenty, kdy je na dně? Jak v sobě najít sílu něco změnit? Odpověď herce byla jednoduchá: vytrvalost, odhodlanost, krátkodobé cíle, které se časem promítnou do cílů celoživotních. To Ondrovi pomohlo odrazit se ode dna. Uvědomil si, že se chce taky hýbat, že chce sportovat, že chce dělat všechno, na co do té doby nemohl ani pomyslet. Vzal nůž a sundal pěnový kryt na protéze. Našel v sobě vášeň začít dělat věci, které ho rozvíjely jak po psychické, tak fyzické stránce. Jeho rodiče ho celý život povzbuzovali, říkali mu, že může dokázat všechno, co bude chtít. Říkali, že sebelítost není to, co ho povede v životě kupředu. Tím je víra a bojovnost – vnitřní plamen. 

Společně s tátou se začal učit jezdit v běžném autě na polní cestě a ve svých 18-ti letech úspěšně dokončil zkoušky na řidičský průkaz, aniž by komisař během jeho závěrečné jízdy věděl o jeho handicapu. Naučil se jezdit na snowboardu i na lyžích. Se zvyšujícím se sebevědomím mu narostlo odhodlání nakopat životu zadek. Chtít ukázat lidem kolem sebe, že zvládnout se dá vše. Chtít ukázat lidem trpícím stejným problémem, že rezignace ničemu nepomůže. Toužil vypadat dobře, a proto začal chodit do posilovny. Začátky byly, jak jinak, než těžké. Pracoval s trenéry, kteří nevěděli, co všechno snese a nechtěli mu ublížit. Šetřili ho. To až do doby, než začal cvičit s kamarádem koučem, který se toho opravdu nebál. Když to zvládne tělo, tak náhrada taky. Nebral na něj zbytečně ohledy. Bolest, vyčerpání i pot cítil Ondra stejně jako každý jiný člověk. Dávalo mu to ale pocit uspokojení. Mohl porovnávat své výkony s ostaními, což ho také posouvalo dopředu. Teď, ve svých 28 letech chodí cvičit 4 krát týdně, i přesto že měl období, kdy ho bolel každý krok. Chodil do posilovny alespoň na rotoped. V poslední době se Ondra zaměřil na běh. Zvládne krátké úseky, například na autobus či přes přechod. Sám ale cítí, že to není ono. Limituje ho v tom i jeho protéza. Speciální – běžecká je mimo jeho finanční možnosti. Velkou část nové proplatí pojišťovna, stále je ale potřeba část doplatit. Proto jsme se AIM rozhodl uspořádat veřejnou sbírku ve formě darovacích smluv s cílem vybrat 80 000,- Kč. Tolik přesně stojí nové chodidlo, které Ondra potřebuje.

Ondrův celoživotní sen je pokořit Spartan race. Kombinace běhu, zdolávání překážek a nedostupného terénu. Ví, že pokud se mu podaří překonat tento milník, nikdo mu už nebude moci nikdy říct, že něco nedokáže. Ondra to chce dokázat nejen sobě, ale i ostatním, kteří jsou v podobné životní situaci jako je on sám. Zvládne to. Nezastavilo ho 15 operací za 28 let života, tak ho přece nezastaví ani tohle. Pak dokáže nejen sobě, ale především ostatním s podobnými problémy, že možné je vše. Stejně jako mu to před 11 lety ukázal jeho herecký kamarád.

Společně s týmem AIM chce světu předvést, že žádný sen není moc velký na to, aby se nemohl stát skutečností. Ještě jednou věcí vynikáme. Na rozdíl od většiny dobročinných akcí, kdy obdarované vidíte většinou jen při předání darů, tak u nás veškerý Ondrův pokrok uvidíte v připravovaném seriálu „Cesta na vrchol“.